ویتنام واردات کاکائو، لوبیا ،آلوچه،دانه سنا و بادام زمینی از هند را به دلیل وجود آفت زنده متوقف کرد.

به گزارش تاجرپرس به نقل از ایرنا، این تصمیم به دنبال سفر هیات کشاورزی ویتنام به هند و بازرسی از تجهیزات آفت کش و فرآینده صدور صادرات اتخاذ شده است .
روزنامه انگلیسی زبان هندوستان تایمز روز شنبه در مطلبی نوشت:’نوین سوان کنک ‘ وزیر کشاورزی ویتنام دستور توقف واردات محصولات کشاورزی از هند را صادر کرده است.
بر اساس این دستور، ویتنام محصولات کشاورزی هند از جمله بادام زمینی، دانه های کاکائو و سنا ، لوبیا و آلوچه را از هند وارد نخواهد کرد.
مقامات ویتنامی اعلام کرده اند با وجود اخطار های مکرر به شرکت های هندی، تاکنون هیچ اقدامی برای کنترل آلودگی در محموله های کشاورزی صادر شده این کشور صورت نگرفته است .
به گفته مقامات ویتنام،اداره محافظت از محصولات کشاورزی کشور ،تمام محموله های وارداتی از هند را برای جلوگیری از گسترش آفت بادام زمینی به دقت بازرسی می کند.
اداره محافظت از محصولات کشاورزی ویتنام اعلام کرد آفت زنده سوسک بادام زمینی در بیش از سه هزار تن محموله بادام زمینی و ۲۴ تن آلوچه صادراتی هند به این کشور مشاهده شده است.
براساس این گزارش، در دو ماه نخست سالجاری نیز ۳۸۴ تن بادام زمینی صادراتی هند به این آفت آلوده بوده است .
ویتنام سال گذشته نیز چند ماه واردات بادام زمینی از هند را ممنوع کرد که این اقدام باعث کاهش ۳۲ درصدی صادرات بادام زمینی این کشور شد.
ویتنام یکی از بزرگترین وارد کنندگان بادام زمینی در جهان است .