جمشید مغازه‌ای، دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات در گفتگو با نسیم، بیان داشت: رکود بر تمامی صنایع کشور تأثیر گذار بوده اما اثر آن بر روی صنعت شیرینی و شکلات بسیار بیشتر بوده است زیرا محصولات این صنعت جز کالاهای لوکس بوده و در اولویت نیاز خانواده ها و کالاهای اساسی قرار ندارد بنابراین بازار داخلی محصولات ما امسال رونقی نداشته است.

وی افزود: تلاش کردیم تا تأثیر رکود بازار داخلی بر صنعت را با افزایش صادرات به حداقل برسانیم در نتیجه امسال صادراتمان در ۱۰ ماه ابتدایی سال ۹۵، ۲۳ درصد افزایش یافته که با توجه به این که صادرات همیشه در دو ماه آخر سال بیشتر می‌شود پیش بینی می کنیم این میزان افزایش به ۳۰ درصد هم برسد.

مغازه‌ای اظهار داشت: این افزایش صادرات تنها نتیجه تلاش‌های خود صنعت بوده است وگرنه ما هیچ نوع حمایتی از دولت برای صادرات نداشتیم، در حقیقت به جز بحران و مشکل در زمینه تهیه مواد اولیه ما چیزی از دولت شاهد نبودیم، مشوق ها کماکان پرداخت نمی شود و در زمینه تهیه شکر، آرد و گندم با مشکلات زیادی مواجه هستیم.

دبیر انجمن بیسکوئیت و شکلات گفت: با وجود این افزایش صادرات و تلاش‌های زیاد صنعت با این حال بازار داخل بسیار بی رونق و مسکوت بود به طوری که فروش نسبت به سال قبل ۴۰ درصد کاهش یافت، این کاهش شامل حال این ایام هم می شود که با وجود نزدیک شدن به عید صنعت بوی عید را هم به خود ندید و مانند کل سال ۹۵، ۴۰ درصد خریدهای عید نیز کاهش داشت زیرا مردم مانند گذشته قدرت خرید ندارند.

وی گفت: همین کاهش خرید از سوی مردم موجب شده است تا کارخانه‌هایی که برندهای معروف داشته و بیشتر محصولات خود را صادر می کنند تغییر چندانی در وضعیت تولیدشان رخ ندهد اما کارخانه‌هایی که برای مصرف داخل تولید داشته اند تولید را کاهش داده و فعالیت خود را از دو شیفت به یک شیفت تبدیل کرده اند.

مغازه‌ای در رابطه با واردات رسمی و قاچاق محصولات این صنعت تصریح کرد: واردات رسمی در ۱۰ ماه ابتدایی سال مقداری افزایش داشته و از ۲۸ هزار تن به ۳۲ هزار تن رسیده است اما در عوض ورود کالاهای قاچاق مانند گذشته ادامه دارد و شلف‌های مغازه‌ها و فروشگاه‌ها پر است از محصولاتی که به این طریق وارد کشور شده است.