عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی با بیان اینکه دولت درخواست افزایش تعرفه برای لیست ۸۰۰قلم کالا که از سوی وزیر صنعت ارائه شده بود را نپذیرفته، گفت: افزایش تعرفه یکی از مهمترین مسیرها برای حمایت از تولید داخلی است.

عبدالرضا مصری در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا؛  با بیان اینکه برای رونق تولید داخلی و در نهایت افزایش اشتغال بایستی با روند واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند مقابله شود، تاکید کرد: برای تحقق این منظور ابتدا بایستی شرایط رقابت برای تولید کننده داخلی و خارجی را یکسان کرد، چراکه امروز این دو در شرایط برابر رقابت نمی‌کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: موضوعاتی مثل اختلاف ۲۳درصدی نرخ سود وام بانکی، حق بیمه‌های سنگین داخلی، زمان بالای  ترخیص کالا ازگمرکات، بهره مندی از جوایز صادراتی۱۴ درصدی و همچنین تشریفات پرشمار واردات و صادرات  از جمله شرایط نامتوازن رقابت تولید کننده داخلی و خارجی می‌باشد.

مصری ادامه داد، وقتی که تولید کننده داخلی اقدام به اخذ تسهیلات میکند بایستی ۲۵ درصد سود بدهد اما تولید کننده خارجی بهره ۲درصدی پرداخت میکند که همین جا تولید کننده خارجی ۲۳ بر صفر از تولید کننده داخلی جلو افتاده است، این موضوع نکته ساده‌ای نیست که بتوان به راحتی از آن عبور کرد.

به گفته مصری، در شرایطی که تولید کننده داخلی با ۴۰ امتیاز از رقیب خارجی عقب افتاده است،  افزایش تعرفه‌های وارداتی یکی از بهترین مسیرها برای مقابله با واردات انبوه کالای خارجی است و دست اندر کاران باید برای اجرای  آن چاره‌اندیشی کنند.

عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی تاکید کرد:  بعضا دیده می‌شود که در مورد برخی کالاها، تولید کننده داخلی اقدام به تولید کالا کرده است اما با شرایطی سختی که به آن اشاره شد رو به رو شده و از سوی دیگر می‌بینیم که انبوه کالای مشابه خارجی نیز در دسترس مصرف کننده قرار گرفته است، با این شرایط واضح است که تولید داخل زمین می‌خورد.

این نماینده مجلس با اشاره به  اینکه وزیر صنعت با همین استدلالها اقدام به ارائه لیست ۸۰۰ قلمی کالاهایی که نمونه مشابه داخلی برای آنها وجود دارد کرد، گفت: دولت با دلایلی که هنوز اعلام نشده با افزایش تعرفه این کالاها مخالفت کرده است.