شرکت نفت و گاز دولتی ‘پترومینا’ اندونزی روز شنبه اعلام کرد قصد دارد سال جاری میلادی ۱۵٫۹۶ درصد واردات نفت خام را افزایش دهد و به این منظور واردت نفت خام از ایران در حال بررسی است.

به گزارش تاجرپرس به نقل از ایرنا، شرکت نفت و گاز دولتی ‘پترومینا’ اندونزی قصد دارد با افزایش ۱۵٫۹۶ درصدی واردات نفت خام در سال جاری آن را به ۱۵۵ میلیون و ۳۹۰ هزار بشکه برساند.
‘دانیل پوربا’ از مقامات ارشد شرکت نفت دولتی اندونزی، گفت که در حال بررسی نتایج نفت وارداتی از ایران است تا تصمیم گیری شود آیا می توان نفت خام از ایران را ادامه داد.
‘دارمین ناسوتیون’ وزیر ارشد هماهنگی امور اقتصادی اندونزی اسفند ماه گذشته در تهران با اشاره به خرید آزمایشی یک میلیون بشکه نفت از ایران برای تطابق آن با نیازهای پالایشگاهی کشورش، گفت: اندونزی پس از مشخص شدن نتیجه آزمایش نفت و تطابق آن، در آینده خریدار مستمر نفت ایران خواهد شد.
به نوشته تارنمای ‘جاکارتا پست’، ‘دانیل پوربا’ از مقامات ارشد پترومینا اندونزی در ادامه گفت که این شرکت در حال حاضردر خارج از کشور و در عراق، الجزایر و مالزی عملیاتی برای تولید انجام می دهد.
وی در نشستی خبری، گفت: ما در الجزایر و مالزی هر ماه حدود یک میلیون بشکه تولید نفت داریم.
شرکت پترومینا براساس این آمار در سال ۲۰۱۶ میلادی روزانه ۴۳ هزار و ۷۰۰ بشکه نفت از عراق دریافت کرد، در حالی که میزان دریافتی از الجزایر و مالزی به ترتیب ۴۱ هزار و ۱۳۰ بشکه و ۳۵ هزار و ۷۷۰ بشکه بود.
نفت دریافتی اندونزی از عراق به دلیل امکانات شل در سنگاپور، در این کشور پالایش می شود و این نفت برای پالایشگاه پترومینا مناسب نیست.
شرکت پترومینا همچنین قصد دارد ۱۸۱ میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه از تامین کنندگان داخلی از جمله از واحدهای تولیدی داخلی تامین کند.
شرکت ملی نفت ایران و شرکت پرتامینا اندونزی مرداد ماه سال گذشته نیز به منظور مطالعه توسعه دو میدان آب ‎تیمور و منصوری (آسماری – بنگستان) در جهت افزایش ضریب برداشت نفت خام تفاهمنامه همکاری و قرارداد محرمانگی امضا کردند و چندی پیش یک هیات پس از پایان کار مطالعاتی به تهران رفت تا مذاکرات را ادامه دهد.
‘ویراتماجا پوجا’ مدیر کل شرکت نفت و گاز اندونزی نیز چندی پیش اعلام کرد انتظار می رود کشورش واردات گاز مایع (LPG) از ایران را افزایش دهد.