گمرک ایران اعلام کرد که به زودی تمامی کانتینرهای ورودی به گمرک شهید رجایی بندر عباس تحت پوشش ایکس‌ری قرار می‌گیرند.

گمرک ایران یک دستگاه ایکس‌ری کامیونی بسیار پیشرفته را از کارخانه تولیدکننده تحویل گرفته که طی روزهای آینده وارد بندر شهید رجایی خواهد شد.

این ایکس‌ری پیشرفته پر سرعت بوده و به صورت  fast scanعملیات اسکن و کنترل محموله‌ها را انجام می‌دهد و تمام سیستم به صورت اتوماتیک کار می‌کند.

این دستگاه ایکس‌ری بسیار پیشرفته قادر است در کمترین زمان ممکن، محتویات کانتینرها را در حال حرکت، اسکن و تصاویر را در اختیار بخش فنی گمرک قرار دهد.

بر اساس اعلام مسوولان بخش تجهیز گمرک ایران، این ایکس‌ری می‌تواند در هر ساعت ۱۵۰ کانتینر را اسکن و تصاویر محتویات کانتینرها را در اختیار بخش فنی گمرک قرار دهد که مراحل جانمایی این دستگاه در محوطه بندر شهید رجایی در حال انجام است تا به زودی نصب و مورد بهره برداری قرار گیرد.

با این اقدام، تمامی کانتینرهای ورودی به بندر شهید رجایی و تمامی کامیون‌های حامل کالاهای وارداتی در حال حرکت از طریق این ایکس‌ری پیشرفته، اسکن و تمامی کانتینرهای وارداتی تحت پوشش این ایکس ری قرار خواهند گرفت.

با توجه به مساحت ۲۴۰۰ هکتاری محوطه بندر شهید رجایی جانمایی این دستگاه ایکس‌ری از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در محلی استقرار یابد تا امکان اسکن کانتینرها و کامیون‌ها در حال حرکت فراهم شود و تمامی کانتینرهای ورودی را تحت پوشش قرار دهد.

تامین مالی ایکس ری های پیشرفته از منابع داخلی گمرک ایران

بر اساس این گزارش، تمامی هزینه‌های خرید این ایکس‌ری‌های کامیونی پیشرفته از محل منابع داخلی گمرک ایران تامین و پرداخت شده و قرار است برنامه تجهیز گمرکات به دستگاه‌های کنترلی پیشرفته، طی روزهای آینده وارد فاز جدیدی شود.

گمرک ایران طی سال‌های اخیر تعداد پنج دستگاه ایکس‌ری کامیونی از محل منابع مالی داخلی خود خریداری و در گمرکات اجرایی نصب کرده و در حال حاضر تعداد ۱۱ دستگاه ایکس‌ری کامیونی در گمرکات کشور فعالند که دو دستگاه از این تعداد در گمرک بندر شهید رجایی فعال است.

تفاوت عمده این ایکس‌ری‌ها با ایکس‌ری‌های جدید و پیشرفته که به تازگی از سوی گمرک خریداری شده در انجام عملیات کنترل کانتینرها به صورت ثابت یا متحرک است که ایکس‌ری‌های جدید و پیشرفته این امکان را دارند تا محتویات کانتینرها و کامیون‌ها را در حال حرکت نیز کنترل و اسکن کنند تا بدون معطلی و ایجاد وقفه تشریفات گمرکی کالاها نیز صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر