سخنگوی اتاق بازرگانی افغانستان اعلام کرد: ایران با سطح یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار مبادلات تجاری، به بزرگترین شریک تجاری این کشور تبدیل شده است.

«سیام پسرلی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در کابل افزود: ۸۰ درصد از این میزان مبادلات ، واردات از ایران و مابقی مربوط به صادرات به این کشور است.
وی با بیان اینکه میزان مبادلات تجاری افغانستان با پاکستان کاهش یافته است ، تصریح کرد: پاکستان بیش از دو میلیارد دلار مبادلات تجاری با افغانستان داشت که هم اکنون به یک میلیارد دلار کاهش یافته است.
«خان جان الکوزی» معاون اتاق تجارت افغانستان پیش از این اعلام کرده بود که در مجموع تجارت افغانستان با پاکستان در سال های اخیر کاهش یافته اما با جمهوری اسلامی ایران در حال افزایش است.
مقامات اتاق بازرگانی افغانستان عامل اصلی کاهش تجارت افغانستان با پاکستان را دخالت مسائل سیاسی آن کشور در موضوعات اقتصادی و ترانزیتی می دانند.
اتاق بازرگانی افغانستان افزوده است که کل حجم تجارت خارجی افغانستان هشت میلیارد دلار است که حدود دو میلیارد دلار آن مربوط به مبادله تجاری با ایران است.
حجم مبادلات تجاری بازرگانی افغاستان در سال گذشته با پاکستان یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ، چین یک میلیارد دلار ، ترکمنستان ۷۰۰ میلیون دلار و قزاقستان حدود ۵۰۰ میلیون دلار اعلام شد.
در حال حاضر افغانستان در تلاش برای افزایش حجم تجارت با کشورهای آسیای میانه از جمله قزاقستان است.

 

 

منبع:  ایرنا