آمارهای رسمی کمرگ حاکی از آن است که در ۱۱ ماهه منتهی به بهمن سال ۹۵، بیش از ۳۸۰ تن زیورآلات بدلی به کشور وارد شده است.

این حجم از واردات بدلیجات ارزشی معادل ۳۰۵ میلیارد و ۶۷۷ میلیون و ۹۳۰ هزار و ۹۲۴ ریال داشته و سبب خروج ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار و ۲۹ دلار از کشور شده است.

کشورهای چین، تایلند، قطر، امارات متحده عربی، هند، عمان، سوئیس، سوئد از جمله کشورهای صادرکننده زیورآلات بدلی به ایران بوده‌اند که مانند بسیاری دیگر از کالاهای وارداتی غیرضروری، کشور چین بیشتر سهم را داشته است.

واردات گسترده اقلام غیرضروری به کشور در دولت یازدهم همواره یکی از موضوعاتی بوده است که کارشناسان متعدد اقتصادی از ان انتقاد کرده و از آن به عنوان نابود کننده تولید داخلی یاد کرده اند.

در همین رابطه علی اکبر کریمی عضو کمیسی.ن اقتصادی مجلس با انتقاد از سیل واردات کالاهای غیرضروری به کشور تاکید کرده بود: سالانه رقمی بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار حجم واردات کشور برآورد می شود درحالیکه بررسی ترکیب واردات بیانگر این است که بخش عمده کالاهایی که به کشور وارد می‌شوند توان تولید آنها در داخل وجود دارد.

کریمی با اشاره به این که کالاهای چینی بازار کشور را قبضه کرده اند، تصریح کرد: از آنجایی که هم‌اکنون با مشکل بیکاری مواجه هستیم لذا جلوگیری از واردات بی‌رویه و صیانت از فرصت‌های شغلی در کشور، فقط با حمایت از تولیدکنندگان داخلی میسر می‌شود. 

منبع: تابناک