مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان و بلوچستان اعلام کرد فاز اول طرح توسعه بندرشهید بهشتی آماده بهره برداری است.

به گزارش تاجرپرس به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ بهروز آقایی گفت: بیش از ۹ میلیون تن کالای صادراتی استان‌های شرقی کشور و به طور عمده سیستان وبلوچستان در پنج سال گذشته با وجود بندر چابهار از راه بنادر دیگر کشور صادر شده است.
آقایی در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی جامعه دریایی ایران (مانا) با اشاره به مزیت‌های ترانزیتی مجتمع بندری چابهار اظهار داشت: چابهار دروازه ترانزیت به آسیای میانه، افغانستان وروسیه و پل ارتباطی کشورهای مشترک المنافع با شرق آفریقاست.
وی با بیان اینکه هم اکنون فاز یک طرح توسعه بندر شهید بهشتی قابلیت افتتاح را دارد، افزود: بالغ بر ۴۰ میلیون تن غله از کشورهای آسیای میانه به حوزه خلیج فارس وشرق آفریقا صادر می‌شود که چابهار نقش مهمی در ترانزیت آن‌ها با افتتاح این فاز ایفا می‌کند.
مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان تصریح کرد: بیش از ۱۵ میلیون تن کالای معدنی سالانه از ایران به چین صادر می‌شود واز آنجایی که اکثر معادن در شرق کشور واقع شده، بهترین وکوتاه‌ترین مسیر برای ترانزیت آن‌ها چابهار است.
آقایی با اشاره به بهبود روابط ایران با کشورهای آیورا وایجاد دبیرخانه دایمی اجلاس مناطق آزاد این کشور‌ها دربندر چابهار گفت: واردات وصادرات کشورهای آسیای میانه ومشترک المنافع به کشورهای حوزه اقیانوس هند (آیورا) ۱۶ میلیارد دلار است که در مرحله اول ترانزیت دو میلیارد دلار آن را با افتتاح فاز اول بندر شهید بهشتی به چابهار اختصاص می‌یابد.
به گفته مدیرکل بنادرو دریانوردی سیستان و بلوچستان بیش از ۱. ۵ میلیون تن کالاهای اساسی وارداتی کشور درسیستان وبلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان ویزد که کوتاه‌ترین مسیر‌ها به بندر چابهار هستند، مصرف می‌شود و رایزنی هایی برای واردات آن‌ها از راه بندرشهید بهشتی صورت گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: بیش از ۹ میلیون تن کالای تولیدی استان‌های شرقی کشور در پنج سال گذشته از حوزه بندر چابهار خارج شده واز طریق بنادر دیگر کشور همچون امام وشهید رجایی صادر شده است که امیدواریم با افتتاح فاز اول بندر شهیدبهشتی فرصت سوزی‌های گذشته جبران شود.