یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای بحث رونق تولید استفاده از ظرفیت‌های دیپلماسی عمومی است که در دایره فعالیت‌های رایزن‌های بازرگانی قرار می‌گیرد.

به گزارش تاجرپرس، بازارهای اصلی صادرات کالاهای ایرانی را نه مانند دولت گذشته در کشورهای دوردستی مانند ونزوئلا باید جست‌وجو کرد، بلکه این کشورهای همسایه ایران هستند که می‌توانند مقصد سودآفرین کالاهای ایرانی باشند. باتوجه به زمینه‌های مشترک کشورهایی مانند عراق، افغانستان، آذربایجان، ارمنستان و… در راس هرم کشورهایی قرار دارند که می‌توانند ظرفیت‌های تازه‌یی برای خرید کالاهای ایرانی محسوب شوند. در همین خصوص رایزن بازرگانی عراق در ایران می‌گوید: ایران سومین کشور تامین‌کننده کالاهای موردنیاز عراق است.

باتوجه به این واقعیت که بسیاری از صاحبان بنگاه‌های ایرانی به‌دنبال دریچه‌های تازه‌یی رو به سوی صادرات بیشتر می‌گردند این گزارش می‌تواند تصویری از مطالبات عراقی‌ها از کالای ایرانی را مشخص کند.

صادرات به کشور عراق

شاکر رزاق الدعمی دیروز در حاشیه نشست خبری اعضای رایزنی بازرگانی سفارت عراق در ایران و هیات تجاری کشور عراق در خراسان‌شمالی اظهار کرد: در همکاری اقتصادی و صادرات به کشور عراق جایگاه اول متعلق به کشور چین و جایگاه دوم نیز مربوط به ترکیه است. وی افزود: در سال ۲۰۱۶ ایران از نظر صادرات به عراق جایگاه سوم را داشت که هم‌اکنون ارتقا یافته است.

وی بر ارتباط بیشتر بین کشور عراق و ایران تاکید کرد و افزود: در سه سال گذشته همکاری با تجارهای برخی استان‌های ایران را داشته‌ایم که منجر به توافق‌های خوبی نیز شده است. وی بر شرکت در نمایشگاه‌ها، ارتباط و تعامل بیشتر با تجار و فعالان اقتصادی دو کشور تاکید کرد و افزود: این ارتباط‌ها را برای تبادل بیشتر بازرگانی باید گسترش دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش بر اصلاح شدن قانون سرمایه‌گذاری خارجی در کشور عراق اشاره‌یی کرد و گفت: روند سرمایه‌گذاری در کشور عراق در سال‌های اخیر با اصلاح قانون آسان‌سازی شده است که از تجار ایرانی دعوت می‌کنیم تا بیشتر ارتباط بازرگانی با این کشور را داشته باشند.

رایزن بازرگانی عراق در ایران با بیان اینکه اگر بازرگانان ایرانی در ارتباط با عراق مشکلاتی داشته باشند، افزود: هم‌اکنون به‌دنبال راهکارهایی برای ارائه خدمات بهتر به بازرگانان و همچنین آسان‌سازی روند سرمایه‌گذاری در این کشور هستیم تا تعاملات بین دو کشور افزایش یابد.

شاکر رزاق الدعمی همچنین به ایجاد بانک‌های ایرانی در کشور عراق نیز اشاره‌یی کرد و افزود: با راه‌اندازی چند بانک ایرانی در این کشور تعاملات بانکی نیز آسان‌تر شده است.

وی درخصوص استاندارد‌ کالاهایی که وارد کشور عراق می‌شود، افزود: سه شرکت بخش خصوصی از اروپا در عراق تمام کالاهایی که از کشورهای مختلف وارد عراق می‌شوند را از لحاظ استاندارد بودن می‌سنجند که کالاها باید این استاندارد‌های لازم را داشته باشند. وی بر بالا بردن کیفیت کالاهایی که از ایران به عراق صادر می‌شود، تاکید کرد و گفت: باید شرکت‌های ایرانی بتوانند با شرکت‌های چینی و ترکیه‌یی رقابت کنند که بهترین کار هم‌اکنون بالا بردن کیفیت کالا و بازاریابی و تبلیغات است.

وی بیشترین نیاز این کشور را به مواد غذایی دانست و افزود: باید کیفیت‌ها و استانداردها در این کالاها رعایت شود. وی اظهار کرد: بعد از نیاز به مواد غذایی این کشور نیاز به لوازم صنعتی، مصالح ساختمانی و سایر نیازهای ساختمانی ازجمله کالاهای مربوط به برق دارد که هم‌اکنون از بازرگانان و شرکت‌ها می‌خواهیم در این راستا بیشتر فعالیت کنند و کالاهای موردنیاز کشور عراق در این خصوص را با رعایت کیفیت و استاندارد تامین کنند.

ایران یک‌چهارم ترکیه به کشور عراق کالا صادر می‌کند

به گزارش ایرنا، عبدالعال الیاسری رییس مرکز مشاوره و سرمایه‌گذاری عراق نیز در نشست خبری اعضای رایزنی بازرگانی سفارت عراق در ایران و هیات تجاری کشور عراق در استان خراسان‌شمالی بر توسعه تجاری با ایران تاکید کرد و گفت: پارسال ترکیه ۲۰میلیارد دلار و ایران ۵ میلیارد دلار کالا به عراق صادر کرده بودند.

وی افزود: کشور عراق از نظر مذهبی، فرهنگی و اجتماعی با ایران شباهت‌های زیادی دارد و همچنین حمایت‌کننده امنیت این کشور نیز بوده است که ما هم‌اکنون از تجار، بازرگانان و فعالان حوزه اقتصادی تعاملات بیشتری انتظار داریم. وی بر ارتباط دو جانبه تاکید کرد و افزود: از تجار ایرانی می‌خواهیم با شجاعت با تاجران سایر کشورها در عراق به رقابت بپردازند چراکه ما بیشتر تمایل داریم با کشور ایران ارتباط داشته باشیم. وی با بیان اینکه دروازه کشور عراق روی تمام تجار کشورها باز است، افزود: اما تجار و فعالان اقتصادی که کالاهای با کیفیت وارد این کشور می‌کنند و همچنین از نظر بازاریابی و تبلیغات نیز قوی‌تر عمل می‌کنند، موفق‌تر هستند.

چین، ترکیه و ایران به ترتیب بیشترین تامین‌کننده کالاهای مورد نیاز کشور عراق هستند.

وی از تجار ایرانی خواست درخصوص بازاریابی در این کشور به تلاش بیشتر بپردازند و افزود: ما از تجارهای ایرانی حمایت می‌کنیم و برای سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور و تبادلات بیشتر زمینه‌ها و بستر‌های لازم را فراهم می‌کنیم که طی این سال‌ها روند این امر آسان‌سازی نیز شده است.

رییس مرکز مشاوره و سرمایه‌گذاری عراق با اشاره به سرمایه‌گذاری خارجی در کشور عراق افزود: کارخانه لبنیات کاله و چند کارخانه دیگر که توسط سرمایه‌گذاران ایرانی در این کشور ساخته شده بسیار باکیفیت و مناسب هستند که در همین راستا توسعه سرمایه‌گذاری را خواستار هستیم.

عبدالعال الیاسری همچنین بر گردشگری مذهبی بین دو کشور نیز تاکید کرد و افزود: از سال‌های خیلی گذشته این سفرها بوده که در سال‌های اخیر بیشتر مشهود است. وی گفت: پارسال بیش از ۵ میلیون نفر زایر از ایران به کشور عراق سفر کردند و همچنین حدود ۲میلیون نفر از کشور عراق به ایران سفر داشته‌اند.

براساس آخرین آمار اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌شمالی میزان ۵۴هزار و ۶۵۴تن کالا از این استان به ارزش ۶میلیون و ۹۴۴هزار دلار در سال ۹۵ به مقصد کشور عراق صادر شده که این کالاها شامل مصالح ساختمانی، موادغذایی و محصولات کشاورزی بوده است. این استان پارسال، ۹۴ میلیون و ۴۰۰هزار دلار به وزن ۷۲۸هزار تن انواع محصول به سایر کشورها صادرات داشته است.