شرکت سعودی آرامکوی عربستان کنترل ۱۰۰ درصد پالایشگاه نفتی پورت آرتور در تگزاس آمریکا را که بزرگترین پالایشگاه در نوع خود در آمریکا است در اختیار گرفته است.

به گزارش تاجرپرس به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری اویل پرایس، شرکت سعودی آرامکوی عربستان کنترل ۱۰۰ درصد پالایشگاه نفتی پورت آرتور در تگزاس آمریکا را که بزرگترین پالایشگاه در نوع خود در آمریکا در اختیار گرفته است.

قرارداد واگذاری این پالایشگاه ۶۰۰ هزار بشکه ای اولین بار در سال ۲۰۱۶ اعلام شد. قبلا، شرکت آرامکو ۵۰ درصد از سهام این پالایشگاه را در اختیار داشت و مابقی سهام متعلق به شرکت رویال داچ شل بود.

اختلافات دو این دو شرکت نفتی موجب فروش کل سهام شرکت شل در این پالایشگاه به شرکت آراکو شده است. شرکت آرامکو روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای خرید سهام کامل این پالایشگاه را تایید کرد.

به موجب این معامله همچنین شرکت آرامکو مالکیت کامل ۲۴ پایانه توزیع و همچنین امتیاز انحصاری فروش بنزین و سوخت دیز در جورجیا، کارولینای شمالی، کارولینای جنوبی، ویرجینیا، مریلند، تگزاس شرقی و بخش های عمده ای از فلوریدا را که قبلا به شل اختصاص داشت به دست آورده است.

عربستان دومین تامین کننده بزرگ نفت خام آمریکا پس از کانادا محسوب می شود. این قرارداد موجب دسترسی آسانتر عربستان به مشتریان آمریکایی خواهد شد.

این در حالی است که مقامات سعودی خود را برای عرضه عمومی سهام شرکت آرامکو در بورس در سال ۲۰۱۸ آماده می کنند. قیمت های پایین نفت موجب نگرانی مقامات سعودی در مورد موفقیت عرضه سهام شرکت آرامکو در بورس شده است. عربستان در سال گذشته میلادی به توافقی با اوپک دست یافت که به موجب آن تولید نفت این کشورها به منظور مهار مازاد عرضه موجود در بازار و تقویت قیمت ها کاهش یافته است.