مدیر تولید شرکت نفت مناطق مرکزی گفت: حدود ۲۰ تا ۲۵ میدان مشترک در مناطق مرکزی وجود دارد که هنوز توسعه نیافته‌اند؛ این میادین با عراق مشترک هستند و در این راستا یک تیم مذاکراتی بین ایران و عراق تشکیل شده تا مباحث را پیگیری کند.

به گزارش تاجرپرس به نقل از خبرگزاری تسنیم، «احمد رجبی» مدیر تولید شرکت نفت مناطق مرکزی در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر ۴۰ تا ۴۵ درصد گاز مصرفی کشور توسط شرکت نفت مناطق مرکزی تولید و تامین می‌شود.

وی افزود: میادین آبان، پایدار غرب، نفت شهر و دهلران میادین نفتی مناطق مرکزی هستند که از نظر موقعیت در بالای میادین غرب کارون قرار گرفته‌اند.

مدیر تولید شرکت نفت مناطق مرکزی تصریح کرد: حدود ۲۰ تا ۲۵ میدان مشترک در مناطق مرکزی وجود دارد که هنوز توسعه نیافته‌اند؛ این میادین با عراق مشترک هستند و در این راستا یک تیم مذاکراتی بین ایران و عراق تشکیل شده تا مباحث را پیگیری کند. این تیم که تا سه چهار سال پیش فعال بود، با شروع جنک در عراق مختل شد و اکنون این تیم مجددا در حال شکل‌گیری است.

وی ادامه داد: هدف از تشکیل این تیم این است که دو کشور اطلاعات خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند و براساس میزان سهمی که از میدان مشترک دارند از میدان برداشت کنند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ایران برای توسعه این میادین شرکت‌های داخلی قوی دارند اما ترجیح عراق این است که یک شرکت بین‌المللی بی‌طرف این کار را انجام دهند.

مدیر تولید شرکت نفت مناطق مرکزی در خصوص آخرین وضعیت تولید میادین مرکزی، گفت: در حال حاضر روزانه ۲۰۸ هزار بشکه در میادین نفتی تولید می‌شود که ۱۵ هزار بشکه متعلق به میدان آذر است.

وی افزود: همچنین ظرفیت تولید گاز از این میادین ۲۸۰ میلیون مترمکعب در روز است که اکنون تولید آن را به ۱۹۰ میلیون مترمکعب در روز کاهش داده‌ایم.

رجبی با بیان اینکه “میزان سرمایه مورد نیاز توسعه میادین مشترک میادین مرکزی ۸٫۵ میلیارد دلار برآورد شده است”، گفت: سه پکیج توسعه میادین نفتی، توسعه میادین گازی و احداث ایستگاه تقویت فشار تعریف شده است.

وی ادامه داد: تا امروز برای توسعه میادین مناطق مرکزی هشت MOU امضاء شده است، گفت: یکی از این MOU ‌ها متعلق به شرکت OMV و برای میدان چشمه‌ خوش بوده که این شرکت نتیجه مطالعات خود را تحویل داده است.

رجبی با بیان اینکه “شرکت WINTERSHALL اقدام به تحویل نتیجه مطالعات خود در میدان دهلران کرده است”، گفت: MOU‌های دیگر متعلق به شرکت‌های زاروبژنفت برای میادین آبان و پایدار غرب، تاتنفت برای میدان دهلران، PGNIG برای میدان سومار، PTTEP برای میدان دال‌پری، گازپروم برای میدان چشمه‌خوش و پتروناس نیز برای میدان چشمه‌خوش بوده است.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: اینکه  MOU‌ها چه زمانی به قرارداد برسد منوط به تصمیم شرکت ملی نفت است.