مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: تخفیف ۸۵ درصدی در انبارداری کانتینرهای صادراتی و تخفیف ۷۵ درصدی در انبارداری کانتینرهای وارداتی در بندر راهبردی چابهار اعمال می شود.

بهروز آقایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای حمایت از صاحبان کالا علاوه بر وجود معافیت ۱۰ درصد تخفیف سود بازرگانی برای کالاهای وارداتی و ۳۰ درصد تخفیف بر هزینه حمل و جابجایی (THC) نسبت به سایر بنادر کشور اعمال می شود.
وی ادامه داد: تخفیف حمل کانتینر شامل ۳۰ درصد بر عوارض بندری کشتی کانتینر وارده، اعمال تخفیف پلکانی بر اساس حجم به هزینه THC خطوط لاینر و تخفیف هزینه انبارداری، تخفیف بر کالاهای غیر کانتینری شامل ۳۰ درصد برای جابجایی و انبارداری در مقایسه با سایر بنادر کشور از جمله بسته های تشویقی است که می تواند برای جذب ترافیک کالا و رونق محور شرق کشور تاثیرگذار باشد.
وی تاکید کرد: چابهار یکی از بهترین نقاط برای جابجایی کالاهای ایران و کشورهای همسایه به سایر نقاط دنیا است.
وی افزود: بندر چابهار به عنوان یکی از بنادر مهم در جنوب ایران و در بخش شمالی دریای عمان قرار گرفته است که به علت موقعیت استراتژیک و دستیابی به آبهای آزاد بین المللی جایگاه ویژه ای در مبادلات ایران با سایر کشورهای منطقه دارد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: این بندر دارنده گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه IMS شامل استانداردهای ISO 9001-2008 ISO 14001-2004 ، OHSAS 18001-2007 است.
آقایی اظهار داشت: پس از تکمیل و بهره برداری فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار کشتی های بزرگ اقیانوس پیما قابلیت پهلوگیری را در این بندر خواهند داشت که این امر سبب رونق و توسعه اقتصادی این منطقه می شود.
به گزارش ایرنا چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله ۶۴۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از ۲ شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، ۶ دهستان و ۴۳۸ روستا تشکیل شده است.