تاجرپرس: هند و ایران دارای تعاملات هدفمند در طول قرن ها بوه اند و هند برای تامین نیازهای اقتصادی خود برنامه توسعه روابط تجاری و اقتصادی با ایران را در دستور کار خود قرار داده است.

هزاره سوم ویژگیهای خاصی دارد و یکی از این ویژگیها این است که شاهدیم هند و چین با رشد اقتصادی خود، دنیا را متأثر کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود حجم واردات انرژی این دو کشور در سال ۲۰۳۰ از حجم واردات ژاپن و آمریکا بیشتر خواهد بود و در سال ۲۰۳۰ میزان واردات نفت هند ۲ برابر میزان کنونی خواهد بود. زیرا بیشترین رشد در افزایش تقاضای انرژی در هند است و این به معنای این است که ادامه رشد اقتصادی چین و هند منوط به تأمین کافی منابع انرژی خواهد بود. در این شرایط امنیت انرژی برای هند یک نیاز جدی استراتژیک می‌شود و روابط ایران و هند نیز استراتژیک خواهد شد.

بنابراین گزارش، هند در این مسیر و برای تامین نیازهای اقتصادی خود برنامه توسعه روابط تجاری و اقتصادی با ایران را در دستور کار خود قرار داده است. مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه در این زمینه خبر داده است: “نشست مشورتی سیاسی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند با حضور جی شانکار، قائم مقام وزیر امور خارجه هند و به میزبانی ابراهیم رحیم پورمعاون آسیا و اقیانوسیه کشورمان امروز -سه شنبه- در تهران برگزار شد. در این نشست که نمایندگانی از وزارتخانه های انرژی و منابع طبیعی، اقتصاد، صنایع و بازرگانی و سازمان بنادر هند و همتایان ایرانی نیز حضور داشتند، طرفین ضمن مروری بر روند رو به گسترش روابط سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی دو کشور ابراز امیدواری کردند که تلاشی مضاعف برای عملیاتی شدن همکاریها در بخش توسعه بندر چابهار، انرژی و تعاملات تجاری انجام پذیرد.

طرف ایرانی با تاکید بر ضرورت رفع موانع تکنیکی و فنی برای تحقق اعتبارات در نظر گرفته شده در بخش توسعه چابهار، راه آهن چابهار- زاهدان و همچنین تسهیل روابط بانکی خواستار جدیت طرف هندی در راستای اجرایی شدن توافقات انجام شده در سفر سال گذشته نخست وزیر هند به ایران شد. توسعه همکاریها در بخش گردشگری، ارایه خدمات و تسهیلات کنسولی و رفع محدودیت های ایجاد شده برای بخشی از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در هند از جمله مواردی بود که طرف ایرانی مطرح و طرف هندی ابراز امیدواری کرد که در نشست آتی مدیران کنسولی وزارت خارجه های دو کشور طرح و در راستای حل مشکلات اقدامات لازم انجام پذیرد.”

یادآور می شود: روابط ایران و هند همواره با تعاملات هدفمند در طول قرن ها گسترده بوده است. مرز مشترک میان دو کشور تا سال ۱۹۴۷ ، موجبات اشتراکات فراوانی در زبان و فرهنگ و سنت راپدید آورد. به علاوه، منطقه آسیای جنوبی و خلیج فارس فراهم آورنده ارتباطات قوی در حوزه های بازرگانی، نیرو،فرهنگی و پیوندهای میان مردم با مردم است.

پیوندهای اقتصادی و بازرگانی هند و ایران به صورت سنتی از واردات نفت خام ایران شکل گرفت. هند در سال ۲۰۰۹ – ۲۰۰۸ ، حدود ۲۲میلیون تن نفت خام به ارزش تقریبی ده میلیارد دلار از ایران وارد نمود که بدین ترتیب هند سومین بازار بزرگ نفت خام ایران خواهد بود. طبق آخرین آمار رسمی اعلام شده ؛حجم کلی بازرگانی دوجانبه از آوریل ۲۰۰۸ تا مارس ۲۰۰۹ به ۱۵ / ۱۳میلیارد دلار امریکا بالغ گردید که در مقایسه باسال قبل از آن افزایش ۴۹ / ۲ درصدی را نشان می دهد. قسمت اعظم این بازرگانی دوجانبه شامل واردات فراورده های نفتی از ایران است. همچنین صادرات هند به ایران شامل فراورده های نفتی،برنج، ماشین آلات، محصولات فلزی، مواد اولیه آهن و فولاد، آهن و فولاد، دارو، مواد دارویی، مواد شیمیایی عالی، مواد معدنی پردازش شده، نخ و پارچه مصنوعی، چای، مواد شیمیایی آلی، غیرآلی و کشاورزی،فراورده های ساخته شده از لاستیک است.