فروش میعانات گازی فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی در ادامه افزایش روند تولید محصولات دارای ارزرش افزوده بالا در این فازها، به بیش از ۴۴ میلیون بشکه رسید.

به گزارش تاجرپرس به نقل از خبرگزاری میزان، علیرضا عبادی، مجری طرح فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی، اعلام کرد: مجموع میعانات گازی تولید شده در فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی به ۵ میلیون و ۲۵۲ هزار و ۲۶۲ بشکه رسید.

وی افزود: از این میزان تاکنون ۴ میلیون و ۲هزار و ۲۳۳ بشکه به بازارهای خارجی و داخلی از جمله مجتمع پتروشیمی نوری در عسلویه و پالایشگاه ستاره خلیج فارس ارسال شده است.

بنابر اعلام شرکت نفت و گاز پارس، ارسال میعانات گازی از فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی به پالایشگاه ستاره خلیج فارس در حالی صورت می گیرد که دهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ فاز نخست این پالایشگاه با ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی به بهره برداری رسمی رسید.

مجری فازهای ۲۰و ۲۱، تولید میعانات گازی این فازها را داری ثبات و روبه افزایش عنوان کرد و گفت: هم اکنون روزانه به طور متوسط ۴۸ هزار بشکه میعانات گازی در این دو فاز تولید و ذخیره سازی می شود.

وی با بیان اینکه خوشبختانه فازهای ۲۰ و ۲۱ با تولید محصولات مورد نظر وارد چرخه ارزآوری شده است، اظهار کرد: علاوه بر تولید و صادرات میعانات گازی، در حال حاضر اتان تولیدی این فازها هم به مجتمع های پتروشیمی پارس جنوبی ارسال می شود.

عبادی به تولید تجمعی گاز از بخش فراساحل فازهای ۲۰ و ۲۱ اشاره کرد و گفت: از آغاز بهره برداری از دو سکوی ۲۰ و ۲۱ در مجموع حدود ۴ میلیارد مترمکعب استاندارد گاز ترش استحصال شده است.

وی اظهار کرد که از زمان بهره برداری سکوی ۲۱ (آذرماه ۹۵) تاکنون ۳۲۲۳ میلیون متر مکعب و از سکوی ۲۰ (اسفندماه سال ۹۵) هم ۷۱۶ میلیون متر مکعب گاز ترش از این سکوها برداشت شده است.

فازهای ۲۰ و ۲۱ روزهای پایانی فروردین ماه سال ۹۶ به همراه دو مگاپروژه بزرگ دیگر شامل فازهای ۱۷ و ۱۸ و ۱۹ پارس جنوبی توسط حسن روحانی، رئیس جمهوری دولت یازدهم در عسلویه رسما افتتاح و به بهره برداری رسیدند.