در دو ماهه نخست سال ۱۳۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل، آمار تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی در بنادر تجاری کشور با ۲۶۰ هزار تن افزایش به بیش از ۵/۱۵ میلیون تن رسید که رشدی معادل ۷/۱ درصدی داشته است.

 

به گزارش تاجرپرس از سازمان بنادر و دریانوردی ،در بندر شهید رجایی که مهم ترین بندر در جنوب کشور به شمار می رود میزان تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی با بیش از ۱۳ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۹/۸ میلیون تن رسیده است.

در این مدت در بندر امام خمینی (ره) نیز که یکی دیگر از بنادر مهم کشور در حاشیه خلیج فارس است نیز شاهد رشد ۱۰ درصدی در تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی هستیم.

بر اساس آمار تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی طی دو ماهه نخست امسال میزان تخلیه و بارگیری در بندر امام خمینی (ره) به بیش از ۲/۴ میلیون تن افزایش یافت که این میزان حاکی از یک رشد ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

در سایر بنادر جنوبی کشور نیز شاهد رشد تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی هستیم به طوری که بندر خرمشهر از جمله بنادری است که رشد فزایندی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است.

آمار تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی در بندر خرمشهر حاکی از این است که میزان تخلیه و بارگیری در این بندر در دو ماهه نخست امسال به بیش از ۲۱۲ هزار تن رسیده است که این میزان نشانگر یک رشد ۶۸ درصدی نسبت به دو ماهه سال گذشته است.

همچنین بندر لنگه شاهد یک رشد ۴۳ درصدی در میزان تخلیه و بارگیری کالای غیرنفتی بوده به طوری که آمار عملیات در بندر لنگه نشان می دهد که تناژ عملیات در این بندر طی دو ماهه نخست امسال بیش از ۱۷۰هزار تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۳ درصد رشد را نشان می دهد.

محمد سعیدنژاد مدیرعامل سازمان بنادر ودریانوردی اخیرا در باره وضعیت تخلیه و بارگیری در بنادر تجاری کشور گفت: در دو ماه ابتدایی امسال در تخلیه و بارگیری مواد غیرنفتی در بنادر کشور ۱۰ درصد رشد داشته‌ایم، همچنین در مدت یاد شده نیز در حوزه کالای کانتینری ۴۰ درصد رشد داشتیم که این اتفاق پیام خیلی خوبی دارد و امیدواریم به زودی ترمینال‌های کانتینری کشور به دوران قبل از تحریم برگردند، زیرا که این موضوع باعث ورود کالای واسطه‌ای و سرمایه‌ای و به تبع آن افزایش اشتغالزایی می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان نیز با اشاره به عملکرد تخلیه و بارگیری بندر انزلی از ابتدای امسال تا ۱۳ خرداد ماه، گفت: بیش از ۳۷۰ هزار تن کالا از ابتدای سال جاری تاکنون در بندرگاه انزلی تخلیه و بارگیری شده است.

حسین چراغی اظهارداشت: براساس آمارهای موجود ، این میزان تخلیه و بارگیری در بندرانزلی معادل ۵۰ درصد کل حجم تخلیه و بارگیری کالا در بنادر شمال کشور و بیانگر رشد پنج درصدی جذب بازار کشورهای حاشیه دریای خزر است.

چراغی با اشاره به افزایش سهم حجم و تناژ تخلیه و بارگیری کالا در بندرانزلی نسبت به سایر بنادر شمالی کشور در اردیبهشت و خردادماه جاری یادآورشد: با وجود تخلیه و بارگیری افزون بر ۳۷۰ هزار تن کالا در بندرانزلی از ابتدای سال تا کنون، در تلاش برای افزایش سهم بازار از طریق جذب کالاهای جدید هستیم .

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان به رشد ۲۱ درصدی تخلیه و بارگیری کالاهای کانتینری از بندرگاه انزلی اشاره و اضافه کرد: آمار صادرات ۲۶ هزار و ۹۴۴ تن بنزین و گازوئیل تنها به کشور عراق ، بیانگر رشد ۲۲۱ درصدی تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی در فروردین و اردیبهشت ماه امسال نسبت به سال گذشته و از نمونه های بارز پیشتاز بودن این بندر فعال در شمال کشور است.

وی بندرانزلی را قدیمی ترین بندرشمال کشور و مهمترین بندر ایرانی حاشیه دریای خزر دانست و گفت: بندرانزلی با دارا بودن رتبه سوم تخلیه و بارگیری کالا بین بنادر جنوب و شمال کشور، نقش و سهم بسزایی در تامین مواد اولیه کارخانجات فولاد و همچنین صنایع چوب دارد و بین شاخص های عملیاتی سازمان بنادر و دریانوردی، اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان جایگاه سوم را در راستای ایجاد ارزش افزوده به خود اختصاص داده است.

آمار ارائه شده در خصوص تناژ کالای ترانزیتی از طریق بنادر کشور شاهد رشدی چمشگیر نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است و طی دو ماهه نخست امسال میزان تناژ تخلیه و بارگیری کالای ترانزیتی در بنادر تجاری کشور به بیش از ۱ میلیون تن کالا رسیده است.

این در حالی است که در دو ماهه نخست سال گذشته نزدیک به ۷۰۰ هزار تن کالاهای ترانزیتی از بنادر تجاری کشور تخلیه و بارگیری شده بود و مقایسه این بخش نشان از رشد ۳۳٫۵ درصدی عملیات ترانزیتی در بنادر کشو بوده است.

با توجه به موقعیت استراتژیک جمهوری اسلامی ایران در منطقه و امکانات موجود در بنادر کشور، سازمان بنادر و دریانوردی همواره به دنبال تشویق ترانزیت در بنادر کشور بوده است.

بر اساس آمار عملکرد دو ماهه نخست امسال میزان عملکرد کانتینری کشور بیش از ۴۷ درصد رشد نشان می دهد به طوری که میزان عملیات کانتینری در بنادر تجاری در دوره منتهی به اردیبهشت ماه امسال به بیش از ۵۱۸ هزار TEU بالغ شده است در حالی که این میزان در مدت مشابه سال قبل ۳۵۱ هزار TEU گزارش شده بود.

رشد بیش از ۴۷ درصدی عملیات کانتینری در سایه رفع تحریم های غیرقانونی علیه صنعت حمل و نقل دریایی ایران و از سرگیری فعالیت خطوط کشتیرانی مهم جهان در بنادر ایران بویژه بندر شهید رجایی به عنوان مهمترین بندر کانتینری کشور حاصل شده است.

بر اساس این گزارش، امسال بنادر کشور رشد بی سابقه ای را در زمینه ترانشپ کالا در بنادر تجربه کردند و افزایش سهم ترانشیپ کالا در بنادر ایران یکی از اهداف استراتژیک سازمان بنادر و دریانوردی به شمار می رود.

افزایش میزان ترانشیپ کالا در بنادر کشور موجبات رونق در بنادر کشور و ایجاد اشتغال را فراهم می آورد و بر اساس گزارشات موجود میزان ترانشیپ کالا طی دو ماهه نخست امسال به بیش از ۶۵۴ هزار تن رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۳۹۷ هزار تن افزایش نشان می دهد.

این میزان افزایش در تناژ کالای ترانشیپی در بنادر تجاری کشور حاکی از یک رشد ۱۶۰ درصدی است و طی سال های اخیر این رشد عملیات بندری بسیار بی سابقه ای بوده است.

به گزارش ایرنا، با برنامه رزی سازمان بنادر و دریانوردی هم اکنون ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر ایران سالیانه به حدود ۲۵۰ میلیون تن کالا افزایش یافته است.